Pierwsze spotkanie z lekarzem dentystą
Pierwsze spotkanie Państwa pociechy z lekarzem dentystą może zaważyć na jego późniejszym podejściu do leczenia zębów. Strach przed bólem spowodowany jest często złymi doświadczeniami z przeszłości. Mogą one pozostawić ślad w psychice dziecka na całe dorosłe życie. Dlatego tak ważne jest to, by na pierwszą wizytę do stomatologa – wizytę adaptacyjną, przyjść z dzieckiem zanim jeszcze pojawią się kłopoty z bolącym ząbkiem. Może wówczas bezstresowo oswoić się z nowym miejscem i poznać swojego lekarza, który z przyjemnością odpowie na wszelkie pytania dziecka jak i rodziców. Daje to szanse na zdobycie zaufania dziecka, ułatwia późniejszą współpracę z lekarzem i redukuje stres małego pacjenta. W razie konieczności zostanie umówiona kolejna wizyta, na której rozpoczniemy właściwe leczenie.
Leczenie zębów mlecznych
Leczenie zębów mlecznych jest równie ważne jak leczenie zębów stałych. Mleczaki z powodu odmiennej budowy, są jeszcze bardziej narażone na rozwój próchnicy, która rozwija się w nich szczególnie szybko. Nie leczona nie pozostaje bez wpływu na stan rozwijających się pod zębami mlecznym zawiązkami zębów stałych, co w połączeniu z możliwością przedwczesnej utraty zęba mlecznego może prowadzić do wad zgryzu. Zęby mleczne leczone są podobnie jak u dorosłych. Do wypełnień stosuję bardzo lubiane przez przedszkolaki tzw. kolorowe plomby, których kolor mały pacjent wybiera samemu.
Profilaktyka w stomatologii dziecięcej jest równie ważna jak u dorosłych. Obejmuje lakowanie oraz lakierowanie zębów.
Lakowanie, czyli uszczelnianie bruzd
Lakowanie polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach stałych specjalnym lakiem szczelinowym. Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją niekorzystną budowę są miejscami, które trudno jest wyczyścić z resztek pokarmu przy pomocy szczoteczki do zębów, co ułatwia rozwój bakterii i sprzyja powstawaniu próchnicy. Zabieg lakowania powinien być przeprowadzony możliwie jak najszybciej od wyrznięcia zęba. Uszczelnia się przedtrzonowce i trzonowce stałe (najbardziej zagrożone próchnicą są szóstki), a także zagłębienia górnych bocznych siekaczy stałych. Zaleca się lakowanie również mlecznych zębów trzonowych. Jest to znakomita metoda zapobiegania próchnicy, prosta, bezbolesna i skuteczna.
Lakierowanie, czyli fluoryzacja
Lakierowanie polega na dostarczeniu zębom odpowiedniej dawki fluoru poprzez pokrycie ich cienką warstwą lakieru zawierającego fluor (malowanie ząbków). Fluor uwalniany z lakieru zostaje wbudowany w szkliwo zęba i podnosi jego odporność na próchnicę. Może również powstrzymać rozwój wczesnych zmian próchnicowych.
Oba zabiegi są bezbolesne i Państwa dziecko z pewnością opuści gabinet z uśmiechem na ustach i nagrodą dla dzielnego pacjenta!